Информационо- комуникационе технологије су наша садашњост и наша будућност. Често се сусрећемо са овом реченицом у данашње време. Некоме она представља терет, а некоме даје узлет у истраживање нечег новог и другачијег. Како спојити градиво са применом технологија? Како деци презентовати садржаје на нов начин и мотивисати их да науче неко градиво које носи терет прошлх времена и историје у себи?
Приближавао се Савиндан. И ове године је требало разговарати о овом великану и потрудити се да се чињенице и запамте. Увек су ту добре старе приче о Светом Сави, песме, биографија. Ипак, као учитељу ми се чини да ученици често забораве неке детаље, а често до проширивања знања о Светом Сави ни не долази. У жељи да видим колико ученици знају о Светом Сави одлучила сам да направим квиз. И ту се јавља прилика да се примене нове технологије које ће унети живост у час. Пружа нам се прилика за тим спојем „старог и новог“. Kahoot апликација је мој избор. На интернет страници Kahoot.com наставници и учитељи се могу регистровати уз своје електронске адресе и лозинке и настаје налог који наставник користи за креирање квиза. Квиз о Светом Сави назвала сам једноставно „Немањићи“, јер у себи садржи и питања о целој лози Немањића и њиховим задужбинама. Питања на Kahoot-у се веома лако креирају уз могућност избора одговора и постављања фотографија као илустрације. Ученици су имали задатак да код куће, уз помоћ родитеља, инсталирају на својим мобилним телефонима мобилну апликацију Kahoot.
Да би реализовали овај час потребно је да у учионици имате бар рачунар, а још боље је и кад имате пројектор или електронску таблу. Тада је ефекат квиза најбољи. Када учитељ/наставник пусти квиз, ученицима се приказује шифра коју треба да укуцају у своју покренуту апликацију (Kahoot). Квиз се може решавати избором опција за појединачно или тимско учешће. Забава и учење може да почне. Настаје узбуђење код ученика што се час одвија у опуштенијој атмосфери и што уче на забаван и њима омиљен начин-уз дигиталне технологије. Информације о Светом Сави и лози Немањића нису им више стране, већ некао као да добијају нови облик изазова. Постају поносни ако више знају историјске чињенице и за то још добијају поене који их воде до врха табеле. Воле да понављају квиз и тако утврде знање о било којој теми. Узбуђење и одушевљење је велико, а задовољство учитеља је огромно када виде своје ученике који са великим узбуђењем упијају информације о првом српском учитељу на иновативан начин.
Тако смо ми провели овај Савиндан, уз нове технологије које нас нису спречиле да се сетимо Светог Саве. Напротив.